ITmix.cz logo

Smart projektory: co nabízí a jak vybrat ten správný?

Recenze vybraných produktů

Smart projektory: co nabízí a jak vybrat ten správný?

Smart projektory mohou být alternativou k chytrým televizorům. Obsah streamují z oblíbených platforem jako je Netflix a vyžadují pouze připojené napájení a dostupnou Wi-Fi. Výhodou je možnost snadného přenášení nebo použití mimo domov a hodit se mohou třeba do campervanu. I obraz si často nastaví zcela automaticky.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Jaké jsou hlavní výhody smart projektorů?

K projektorům s operačním systémem není potřeba připojovat externí zdroj obrazu a zpravidla ani reproduktory. Obejdou se tak pouze s napájením.

Jak lze přehrávat obsah na smart projektorech?

Díky operačnímu systému a aplikacím jsou nejvhodnější volbou streamovací platformy jako Netflix, Max, Prime či YouTube. Pouze bez internetové konektivity je nutné přehrávat z interního nebo exterího úložiště.

Jaký je minimální použitelný světelný výkon?

Rozumnou hodnotou je 500 ANSI lumenů, které zajistí solidní obraz i v šeru. Pro ty nejlepší filmové zážitky je ale potřeba svítivost alespoň 1 000 ANSI lumenů.

Jaký je rozdíl mezi lumeny (lm) a ANSI lumeny?

Pouze ANSI lumeny jsou standardizovanou jednotkou, kdy lze světelný výkon porovnávat mezi více projektory. Běžné lumeny jsou zkrátka jednotkou světelného toku, která sama o sobě nijak nepopisuje kvality projektoru.

Jak lze smart projektory ovládat?

Systém je přizpůsoben pro dálkové ovládání, stejně tak lze ale připojit i klávesnici s myší. Dálkové ovládání lze případně vytvořit i z chytrého telefonu.

Pro sledování filmů na velké úhlopříčce mohou být smart projektory alternativou k televizorům. Jejich výhodou je kromě velikosti obrazu také snadné přenášení, takže se hodí i na dovolenou, některé dokonce díky akumulátoru nepotřebují ani napájení. Jejich hlavním specifikem je ale operační systém, který umožní instalaci aplikací jako jsou streamovací aplikace. Není potřeba k nim připojovat jakýkoli externí zdroj obrazu.

Alespoň polohování ve vertikálním směru by u smart projektorů nemělo chybět

Vsaďte na Google TV a Androidu se vyhněte

Operační systém v projektoru musí být pro multimediální použití dokonale uzpůsobený. To zpravidla znamená, že je vyvíjen pro použití v chytrých televizorech a jeho nasazení v projektoru tak nebude žádným problémem. V současné době je nejpoužívanějším systémem Google TV následován Tizenem a systémem WebOS. Ty jsou používány v modelech od Samsungu, respektive LG.

Domovská obrazovka systému Google TV
Domovská obrazovka systému Google TV

Hned na začátku upozorním na velké množství projektorů se systémem Android. Na jejich krabicích se dokonce často dají najít i loga Netflixu a dalších oblíbených multimediálních aplikací. Z toho by se dalo usuzovat, že rozdíl od projektoru s Google TV nebude výrazný a pro běžné sledování filmů bude dostačovat. Po koupi takového modelu by vás ale čekaly minimálně dva velké problémy – u menší části projektorů absence obchodu Google Play a u drtivé většiny absence Netflixu. Výrobci těchto projektorů totiž zpravidla nechtějí platit za licenci Googlu ani nechat zařízení autorizovat pro podporu oficiální aplikace Netflixu. Vše je tedy třeba instalovat z externích souborů APK, což s sebou přináší experimentování s neoficiálními a potenciálně nebezpečnými zdroji.

Naopak Google TV a jeho plnohodnotné alternativy nabízí aplikace s rozhraním pro dálkové ovládání, které jsou automaticky aktualizovány. Stejně tak samotný systém lze bez problému ovládat bez připojování klávesnice či dokonce myši.

Pro Google TV existuje celá řada aplikací, mezi nimiž najdete i mnohé přehrávače videí a správců souborů. Velmi snadné tak bude i přehrávání videosouborů z externích úložišť jako jsou flash disky.

Připravte se na pomalejší rozhraní

Na rozdíl od chytrých televizorů výrobci projektorů neosazují výkonný hardware. Na rozdíl od nich se totiž nedá předpokládat například intenzivnější využití pro hraní her. Procesor i operační paměť většinou patří do nižší třídy, což znamená občasné zpomalení systému i aplikací. Především u nich velmi záleží na optimalizaci pro běh na slabším hardwaru. Pokud pro něj nejsou dobře připraveny, lze narazit na pomalejší reakce při ovládání a načítání obsahu.

Google TV umí obsah z více platforem spojit do jedné knihovny
Google TV umí obsah z více platforem spojit do jedné knihovny

Nebude to platit až u projektorů vyšší třídy, jejichž hardware musí být připraven pro přehrávání videí a filmů v rozlišení 4K. Díky tomu jsou osazeny výkonnějšími procesory a operační paměti s vyšší kapacitou. Stejně tak interní úložiště mívá vyšší kapacitu, než je běžných 32-64 GB.

Dbejte na vhodný světelný výkon

Kromě požadavku na operační systém by hlavním parametrem při výběru smart projektoru měl být světelný výkon. Ten udává svítivost projektoru, kde jednoduše platí, že čím vyšší, tím menší jsou nároky na zatemnění místnosti. U velmi svítivých projektorů bude stačit šero, a i při něm získáte dobrý zřetelný obraz a jedinou vadou bude absence černé barvy. Naopak u méně výkonných projektorů se neobejdete bez tmy, tedy budete limitování promítáním ve večerních hodinách, případně budou nutností tmavé okenní závěsy.

Svítivost se nejčastěji uvádí ve dvou jednotkách: lumenech a ANSI lumenech. Relevantní je druhá jednotka, kterou by měl každý solidní výrobce do parametrů uvést. V případě, že je svítivost uvedena pouze v lumenech (bez ANSI), můžete tuto hodnotu zcela ignorovat. Jde o natolik abstraktní údaj, že neznamená vůbec nic.

ANSI lumen je totiž hodnota, která je získána standardizovanou cestou – svítivost se měří ve striktně dané vzdálenosti, pro konkrétní úhlopříčku, a to v devíti bodech obrazu. Naopak běžný lumen si může výrobce naměřit kdekoli, třeba těsně za čočkou projektoru.

Při hledání vhodného modelu vybírejte především z projektorů, u nichž ve specifikacích naleznete ANSI lumeny.

Dle svítivosti můžeme nabídku rozčlenit do tří skupin:

  • do 500 ANSI lumenů vyžadují projektory výrazné zatemnění
  • mezi 500 a 1 500 ANSI lumeny vyžadují alespoň šero
  • nad 1 500 ANSI lumeny je statická projekce možná v denním světle.

U všech skupin ale samozřejmě platí, že ideálem je tma, která jako jediná zajistí kontrastní obraz, v kterém nechybí černá barva. Při šeru či dokonce denním světle sice nebudou tmavé části původního obrazu osvětleny, nicméně stále budou mít barvu podkladu – plátna či zdi.

Vystačí si s vlastním reproduktorem

Důležitou vlastností smart projektorů je vlastní reproduktor. Díky němu není třeba připojovat běžné reproduktory, soundbar, ani bezdrátové Bluetooth reproduktory, byť to možné zpravidla je.

Při testování většiny z nich mě vždy překvapí kvalita, kterou jsou schopny takto malé reproduktory vytvářet. Většinou v nich nechybí ani basová složka, která je u filmů velmi důležitá. Menší nevýhodou tohoto ladění bývají mírně zastřené dialogy, stále jde ale o dobrý kompromis pro kvalitní filmový zvuk.

I přes kompaktní rozměry mohou smart projektory produkovat líbivý zvuk
I přes kompaktní rozměry mohou smart projektory produkovat líbivý zvuk

Je ale jasné, že nároční uživatelé budou chtít k projektoru připojit některý ze zmíněných externích reproduktorů. Typicky je to možné všemi třemi způsoby – pomocí běžného 3,5mm audio konektoru, pomocí HDMI s podporou ARC a bezdrátově díky Bluetooth.

ARC přidává do kabelu HDMI zpětný audio kanál, díky kterému je možné přenést bezztrátový zvuk. Se standardem HDMI 2.1 přišla i vylepšená verze eARC s nativní podporou prostorového ozvučení. Kromě toho je dobré u HDMI myslet na použitý fyzický typ tohoto konektoru, nemusí totiž být v jeho standardní velké podobě, setkat se lze i s microHDMI. Pro připojení soundbaru potom bude třeba nestandardní kabel nebo redukce.

V případě připojení pomocí Bluetooth se lze setkat s mírným zpožděním zvuku oproti obrazu, to ale umí systémy jako Google TV korigovat. Naopak u projektorů s Androidem nic takového možné není.

Konektorová nabídka nemá prioritu

Zatímco u standardních projektorů bez plnohodnotného operačního systému je konektorová nabídka klíčovým parametrem, v kategorii smart projektorů je důležitost mnohem nižší. Protože lze videoobsah přehrávat z aplikací a o ozvučení se postará integrovaný reproduktor, kromě napájení většinou nebude potřeba připojovat nic dalšího. Výjimkou tak bude maximálně externí disk, takže by neměl chybět alespoň jeden USB konektor. Kromě něj by nemělo chybět alespoň jedno HDMI (s ARC) a zvukový 3,5mm konektor.

U některých smart projektorů lze narazit i na USB-C s podporou DisplayPortu pro připojení k tabletu nebo notebooku.

Co nejjednodušší dálkové ovládání

Systémy jako Google TV, Tizen a WebOS jsou optimalizovány pro chytré televizory, a tedy jejich ovládání pomocí dálkového ovládání. Nabídky jsou tedy velmi přehledné a snadno mezi nimi lze procházet běžnou směrovou růžicí pro potvrzení volby. Ta společně s tlačítkem zpět a tlačítkem pro návrat na domovskou obrazovku jsou jediná povinná tlačítka. Hodí se ale i možnost rychle přejít do nastavení obrazu, případně celkového systémového nastavení.

U dálkových ovladačů by neměla chybět tlačítka pro projektorové funkce
U dálkových ovladačů by neměla chybět tlačítka pro projektorové funkce

Výrobci přidávají i tlačítka pro největší streamovací platformy, které lze spustit jedním stisknutím – Netflix, Prime Video či YouTube.

Tlačítka dálkového ovládání by měla být dostatečně rozměrná a s jistým stiskem, často je budete hledat po tmě. Někteří výrobci proto nabízí ovladače s fosforeskujícími tlačítky, která ovládání mohou mírně usnadnit.

Na cesty se bude hodit baterie

Zajímavou podkategorií smart projektorů jsou modely vybavené akumulátorem. Díky němu si můžete promítání filmu využít všude tam, kde najdete bílou zeď. Jde ale samozřejmě o velmi kompromisní řešení u modelů s nižší svítivostí kolem 500 ANSI lumenů. Vyšší světelný výkon samozřejmě znamená i vyšší spotřebu, a tedy i větší akumulátor. Jejich kapacita je zvolena tak, aby v úsporném režimu projektor bez napájení fungoval po dobu celovečerního filmu, tedy kolem 3 hodin.

A pokud víte, že projekce v terénu není priorita, baterii ze zvažovaných parametrů při výběru smart projektoru zcela vynechte.

Nesmí chybět naklápění a stativový závit

Smart projektory jsou díky svým vlastnostem vhodné pro časté přenášení. Jednou je můžete použít v obývacím pokoji, poté jej přenesete do ložnice a následně dobře poslouží na dětské narozeninové párty v dětském pokoji. Proto musí dobré projektory nabízet dostatek možností pro upevnění a následné nasměrování obrazu. Základna projektoru tedy v ideálním případě bude umožňovat alespoň vertikální naklápění, díky kterému nebude nutné projektor podkládat. Ideální je ale řešení, kdy lze projektorem pohybovat ve všech směrech a na projekční plochu jej tak nasměrovat velmi snadno.

Stativový závit je standardem pro pevnou instalaci
Stativový závit je standardem pro pevnou instalaci

Pro umístnění se může hodit i stativový závit, který umožní montáž na běžný fotografický tripod. Ten může rovněž pomoci s ergonomií, protože zpravidla také umožní naklopení projektoru. A zároveň je možné závit použít pro pevnou montáž projektoru například pod strop.

Korekce obrazu? Nejlépe automatická

S umístěním projektoru je úzce spjata korekce obrazu. Jde především o dvojí nastavení – ostření a korekci lichoběžníkového zkreslení. To se v obrazu objeví vždy, když není projektor nasměrován perfektně kolmo k projekční ploše. U smart projektorů je vždy řešeno elektronicky – buď manuálně v systémovém nastavení, případně zcela automaticky. V této kategorii se neobjevuje mechanické korigování, které bylo běžné u standardních projektorů. To stejné platí i o ostření obrazu.

V případě, že projektor nabízí zcela automatické korigování obrazu, pak je v přední části vybaven i kamerou, která snímá obraz a díky tomu jej vylepšuje. Doplněna může být i o další senzory, které mohou měřit například vzdálenost k projekční ploše.

Jak testujeme smart projektory

Při testování se v prvé řadě zaměřujeme na obrazové vlastnosti projektoru. To obnáší měření svítivosti kolorimetrickou sondou stejně tak hodnocení barevného ladění obrazu. Naopak neměříme barevnou přesnost projektorů, která v této kategorii nemá prioritu. Barvy jsou přizpůsobeny filmovému zážitku, což znamená především teplejší barvy. Většina projektorů ale nabízí i režim s přesnějšími barvami, který je většinou označován jako Standardní. Pro filmovou projekci ale nebývá nejvhodnější.

Zaměřujeme se rovněž na zmíněné funkce pro korekci obrazu i další nastavení obrazových vlastností. Chybět by neměl ani ruční režim nastavení barev.

To vše provádíme s použitím projekčního plátna a poté, kdy je projektor několik hodin v provozu. U nových kusů je nutné provést toto zahoření, kdy se všechny komponenty dostanou do ideálních provozních podmínek.

Důležitou kategorií je ergonomie, kde se zaměřujeme na uchycení a polohování projektoru. Hodnotíme možnosti naklápění či otáčení, stejně jako pevnost a možnosti projektorové základny. Do stejné kategorie spadá i hodnocení dálkového ovládání.

V provozních vlastnostech se potom zaměřujeme především na hlučnost projektoru, byť hluk neměříme. Důvod je prostý – naměřená hlučnost nic neříká o tom, jak vás bude při sledování filmu rušit. I tišší projektory mohou vydávat nepříjemné tóny a pazvuky, které celý zážitek znehodnotí víc, než hlučnější projektor s konstantním hlukem v nízkých tónech.

Autor: Stanislav Janů
Testování technologických vychytávek a gadgetů se věnuji přes 15 let. Ani po této době mě nepřestává překvapovat, co jsou lidé schopni vymyslet, aby si usnadnili práci. Typickým příkladem jsou stále sofistikovanější robotické vysavače, kterým se dlouhodobě věnuji. Testuji ale i outdoorové kamery, autokamery, chytré hodinky nebo herní příslušenství.
Jak se vám líbil tento článek?
Vaše hodnocení
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

XGIMI MoGo 3 Pro
Tip redakce
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram